Diana Lelonek at 17 Seconds Gallery


Wirtualna 17 Seconds Gallery we współpracy z Dianą Lelonek przedstawia projekt artystyczny mający na celu pokazanie problemu elektrośmieci. Artystka zadaje pytanie, co dzieje się z naszym sprzętem elektronicznym, gdy po kupieniu nowego, stary wyrzucamy do śmieci.

Producenci prześcigają się w udoskonalaniu sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Konsumenci natomiast, rzadko zastanawiają się nad losem starych części. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że Europa pozbywając się elektrośmieci w pewien sposób kontynuuje kolonizację krajów rozwijających się. Pomimo tego, że oficjalnie ich wywóz jest nielegalny, Europa wraz z Ameryką pozbywają się większości odpadów elektronicznych, wysyłając je do Afryki i Azji. Najbiedniejsi ludzie z krajów trzeciego świata pracują przy segregacji e-odpadów na olbrzymich wysypiskach, narażając tym samym swoje zdrowie i życie. Ręczne przetwarzanie elektrośmieci powoduje uwalnianie trujących, zagrażających ludzkiemu życiu substancji.

Diana Lelonek poprzez swoje działania, ma na celu skierowanie uwagi widza oraz uwrażliwienie go na rosnący problem wywozu elektrośmieci. Wirtualna wystawa w kilku krokach naświetla ten mechanizm, dzięki czemu odwiedzający mają szanse stać się bardziej świadomymi konsumentami.

Diana Lelonek jest absolwentką Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na którym studiowała w latach 2011-2014. Obecnie robi tam doktorat i wykłada, a także prowadzi zajęcia na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej praktyka artystyczna opiera się głównie na fotografii, którą łączy z innymi mediami. W swojej twórczości Diana skupia się głównie na pokazaniu problemów związanych z niszczeniem środowiska naturalnego. Aktualnie, równolegle do projektów związanych z elektrośmieciami, artystkę także zajmuje temat Puszczy Białowieskiej.

Wystawa Diany w 17 Seconds Gallery jest pierwszym naszym projektem z planowanego cyklu. Kolejni artyści, z którymi rozpoczynamy pracę to między innymi: Michał Frydrych, Jana Shostak, Rafał Dominik i Marta Krześlak.

17secondsgallery.com to wirtualna galeria sztuki stworzona przez młody warszawski start-up Smart55 w oparciu o innowacyjną technologię. Podstawowym założeniem galerii jest prezentacja sztuki w publicznej przestrzeni Internetu. Twórcy zapraszają użytkowników do bezpośredniego kontaktu z dziełami artystycznymi w dość nieprzewidywalnej wirtualnej rzeczywistości. Widz, klikając w odnośnik, będzie miał możliwość obcowania z dziełem przez 17 sekund. Celem projektu jest stworzenie platformy, która na stałe wejdzie do realnego świata sztuki. Dzięki platformie 17 Seconds Gallery chcemy, żeby sztuka współczesna zyskała i dotarła do możliwie jak najszerszej grupy odbiorców.

skala1