Diana Lelonek at 5. Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”, Sopot


Zapraszamy na 5. Edycję Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”, która odbędzie się w dniach 6-15 września 2019 roku.

Po raz pierwszy impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Prace artystów biorących udział w wystawie będzie można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki oraz w galeriach festiwalowych w Sopot Centrum. W tym roku zaproszeni twórcy stawiają pytania dotyczące funkcjonowania człowieka w zmodyfikowanym środowisku, pytają o wpływ, jaki na to środowisko wywiera ludzka działalność, a także o charakter zmian w systemach społecznych i kulturowych, do których dochodzi w czasach niekontrolowanego rozwoju cywilizacyjnego.

Rezydentki z Polski: Karolina Jonderko, Diana Lelonek, Marta Zgierska

Rezydenci z zagranicy: Arnis Balčus, Sasha Kurmaz

Na wernisaż wystawy głównej i wystaw towarzyszących w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zapraszamy 6 września o godz. 19:00.

Wystawy potrwają: 6-15 września 2019

Wystawa główna polskich rezydentek

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Artystki: Karolina Jonderko, Diana Lelonek, Marta Zgierska

Kurator: Tomasz Bergmann

Praca Marty Zgierskiej Takeover to seria portretów powstałych w muzeum figur woskowych. Estetyczna seria opowiada o fikcyjnym życiu wykreowanym na potrzeby popkultury i budowania wzorców społecznych. Artystka podczas postprodukcji nałożyła na fotografie zdjęcia fragmentów własnej twarzy jakby próbowała je ożywić. Stosunkowo lekką, konceptualną serię, zatytułowaną Kolonie 2019, stworzyła Karolina Jonderko. W jej pierwszej części artystka odtwarza swoje wspomnienia z dziecięcej kolonii, w drugiej z kolei umiejscawia siebie w przestrzeni obiektów wypoczynkowych sopockiego kurortu. Praca odnosi się do wartości wspomnień; oglądając ją, możemy odnieść wrażenie, że zachęca do pielęgnowania dziecka w sobie w obliczu pędzącego świata. Diana Lelonek stworzyła dwa uzupełniające się cykle. Artystka fotografowała wyrzucone przez Bałtyk ciała martwych ptaków oraz porośnięte przez pąklę niespodziewaną (amphibalanus improvisus) współczesne artefakty. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ciała ptaków uzyskały formę plastyczną malarstwa religijnego, a fotografie przedmiotów wyrzuconych przez morze wyglądają niczym abstrakcyjne grafiki. Ekologiczny wydźwięk prac wzmocniony jest w ten sposób przez ich estetyczną formę.

8 września (niedziela) o godz. 16:00 zapraszamy również na spotkanie z rezydentkami prowadzone przez Adama Mazura!

69316437_2404189633191177_4879996843066392576_o