Guided tour with Agnieszka Rayzacher and Natalia LL, “States of Focus”, MWW Wroclaw Contemporary Museum


Szczeliny istnienia. Artystki neoawangardy wobec rzeczywistości. Oprowadzanie Agnieszki Rayzacher i Natalii LL po wystawie Stany skupienia / States of Focus
12.05.19 (niedziela), godz. 15.00, wstęp bezpłatny
MWW Muzeum Współczesne Wrocław

W roku 1972 Natalia LL w manifeście “Postawa transformująca” pisała: “Sztuka realizuje się w każdym momencie rzeczywistości, każdy fakt, każda sekunda jest dla człowieka jedyna i nigdy niepowtarzalna. Dlatego zapisuję wydarzenia zwykłe i trywialne jak jedzenie, sen, kopulację, odpoczynek, wypowiadanie itp.”.

Dwadzieścia lat później filozofka Jolanta Brach-Czaina wydała esej “Szczeliny istnienia”, który stał się jedną z ważniejszych inspiracji dla polskich feministek w tamtym czasie. Te dwa teksty łączy przede wszystkim myśl, że uczestniczenie w rzeczywistości może prowadzić do doświadczeń natury transcendentnej lub do refleksji nad funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie, a w szczególności nad pozycją i rolą kobiety.

Wystawa Stany skupienia / States of Focus zostanie, wraz z publicznością oraz jej główną bohaterką – Natalią LL, obejrzana właśnie pod kątem wykorzystania przez artystki neoawangardy (a także te tworzące już po ukazaniu się “Szczelin istnienia”) elementów ich codziennego życia. Włączały one w obszar sztuki swoje doświadczenie, transformując je jednocześnie w wypowiedzi o charakterze bardziej uniwersalnym, inspirowane m.in. założeniami i problemami jakimi zajmował się ówczesny ruch feministyczny.

Agnieszka Rayzacher
krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Od 2006 roku prowadzi w Warszawie galerię lokal_30 oraz Fundację Lokal Sztuki, która skupia się przede wszystkim na promocji sztuki, a także badaniu i prezentacji twórczości polskich artystek. Współzałożycielka grupy dyskusyjnej Seminarium Feministyczne poświęconej sztuce i feminizmowi. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw prezentowanych w polskich i zagranicznych instytucjach. Redaktorka i współredaktorka książek oraz autorka tekstów dotyczących artystek, m.in.: “Natalia LL Doing Gender” (2014); “Ewa Juszkiewicz Upadek kusi” (2015); “Ewa Zarzycka Lata świetności” (2016); “Zuzanna Janin Biała kruk” (2016); “Karolina Breguła: Ja po rzeźbach nie płaczę” (2017); “Maria Anto” (2018).

event

57550618_2646564328747300_2315880137331048448_o