“How to Be Friends With Another Woman”, a meeting conducted by Zofia Krawiec accompanying the exhibition “The Power of Friendship”


Serdecznie zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie “Przyjaźni moc” pt. “Jak przyjaźnić się z inną dziewczyną”, które poprowadzi Zofia Krawiec.

“1. Porzuć kulturowy mit, zgodnie z którym wszystkie przyjaźnie między kobietami muszą być sukowate, toksyczne albo muszą polegać na rywalizacji. Ten mit ma dokładnie taką samą funkcję jak wysokie obcasy i torebki – jest ładny, ale został stworzony po to by SPOWALNIAĆ kobiety.
a. Nie chcę przez to powiedzieć, że kobiety nie są czasami toksyczne, sukowate albo nastawione na rywalizację. Raczej chodzi mi o to, że nie są to cechy definiujące przyjaźń między kobietami. Zwłaszcza, im starsze się stajemy.
b. Jeżeli odkryjesz, że czujesz się sukowato, toksycznie albo nastawiasz się rywalizację z kobietami, które powinny być twoimi najbliższymi przyjaciółkami, to zastanów się dlaczego i wymyśl sposób na poprawienie swojej postawy oraz/lub znajdź kogoś kto ci w tym pomoże.

2. Wiele atramentu zmarnowano już na mitologizowanie kobiecych przyjaźni jako relacji ciekawych, delikatnych, które jednocześnie są cały czas intensywnie napięte. Przestań czytać teksty, które wspierają taką mitologizację.

3. Jeżeli jesteś tym rodzajem kobiety, która często mówi: „przyjaźnię się głównie z facetami” i wciąż zachowujesz się jakbyś była z tego dumna, tak, jakby miało to sprawić że będziesz bliżej bycia mężczyzną czy coś w tym stylu, a w mniejszym stopniu kobietą. Tak, jakby bycie kobietą było czymś złym, to patrz punkt 1B. Jeżeli większość twoich przyjaciół to mężczyźni, jest to zupełnie w porządku, ale jeżeli wspierasz taką postawę chcąc w ten sposób skomentować naturę przyjaźni między kobietami, cóż- pomyśl trochę.
a. Jeżeli uważasz, że przyjaźń z kobietami jest trudna to rozważ możliwość że to nie kobiety są problemem. Może to Ty nim jesteś?
b. Sama kiedyś byłam tego rodzaju kobietą. Przepraszam, że Cię oceniam.”

Powyższy fragment pochodzi z książki Roxane Gay „Bad Feminist” z rozdziału “How to Be Friends With Another Woman” (tłum. Jakub Depczyński) – głośnego zbioru tekstów i esejów amerykańskiej pisarki. Podczas spotkania porozmawiamy wspólnie nad formami kobiecej przyjaźni i możliwościami ich realizacji.

Zofia Krawiec – kuratorka, krytyczka sztuki, dziennikarka kulturalna i instagramowiczka.

wystawa “Przyjaźni moc” trwa do 29 kwietnia
Cipedrapskuad, Grupa Sędzia Główny, Threesome, Virgin$ Deluxe Edition
kurator: Tomek Pawłowski
więcej o wystawie: lokal30.pl/przyjazni-moc-the-power-of-friendship

17201087_10154859289521357_7706303558320422907_n