Jan Mioduszewski at Copernicus Festival in Kraków


Jan Mioduszewski na wystawie w ramach Copernicus Festival w Krakowie

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Platforma Badań Artystycznych, w ramach tegorocznej edycji Copernicus Festival poświęconej tematowi języka,
stworzyły przestrzeń spotkań nauki i sztuki. Wierzymy, że te dwie dziedziny twórczości i poszukiwań – choć tak od siebie w przyjmowanych metodologiach odmienne – mają sobie wzajem wiele do zaoferowania.
Andrzej Bednarczyk

“Sztuka wystawiania języka”
Otwarcie wystawy: 21.05.2019 (wtorek), godz. 17.00
Sala Biała, Fundacja Tytano
ul. Dolnych Młynów 10, Kraków

Artyści: Andrzej Bednarczyk, Michał Bratko, Siergiej Chaika, Jan Mioduszewski, Kinga Nowak, Zbigniew Sałaj, Jadwiga Sawicka,
Paweł Susid, Grzegorz Sztwiertnia, Monika Wanyura-Kurosad, Jakub Woynarowski, Michał Zawada

Maoryscy wojownicy w rytualnym tańcu Haka wystawiają języki, co z wytrzeszczaniem oczu, marszczeniem brwi i groźnym pokrzykiwaniem stanowi sztukę prezentacji wojowniczości. W naszej kulturze nie uchodzi publicznie prezentować ten narząd, a już na pewno takiego zachowania nie nazwiemy sztuką. Przystoi ono co najwyżej małym dzieciom, a i to szybko przez wychowawców bywa obłożone odium nieprzyzwoitości. Wystawianie języka w kulturze europejskiej zeszło do podziemia. Pozwalamy sobie na nie jedynie w zaciszu lekarskiego gabinetu lub przed łazienkowym lustrem i to gwoli zdrowia i higieny, a nie wyrażania stosunku do świata, pobratymców ni wrogów. Nawet w trakcie słynnego pojedynku stoczonego w gombrowiczowskim Ferdydurke między Syfonem a Miętusem, wywalanie jęzora nie znalazło się w arsenale śmiercionośnych grymasów. To wszystko prawda, może z kilkoma wyjątkami. Okazuje się, że czasami złamanie konwenansów prowadzi do powstania czegoś, co gdy ucichnie pomruk oburzenia, uznamy za ważne i co stanie się powszechnie akceptowane, a nawet podziwiane. Gdy w 1951 roku Artur Sasse uchwycił aparatem fotograficznym twarz siedemdziesięciodwuletniego Alberta Einsteina wystawiającego język, portret ten szybko stał się treścią popkultury i jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków wielkiego uczonego.

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Szósta edycja festiwalu odbędzie się od 21 do 26 maja 2019 r. w Krakowie i poświęcona zostanie językowi.

copernicusfestival.com

Plus, 2016

Plus_olej na płycie_2016