Meeting and performace by EWA ZARZYCKA at Museum of Modern Art in Warsaw


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Ewą Zarzycką, klasyczką polskiego performansu, autorką instalacji i rysunków.

W trakcie wieczoru artystka zrealizuje performans “W południe” oraz zaprezentuje filmowe zapisy swoich akcji performatywnych z różnych lat. Spotkanie z Ewą Zarzycką poprowadzi Robert Jarosz.

Ewa Zarzycka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1973-1978. W latach 80. brała udział m.in. w festiwalach Nieme Kino na łódzkim Strychu oraz w Biennale Nowej Sztuki w Zielonej Górze. W 1989 roku uczestniczyła w wystawie Lochy Manhattanu w Łodzi, a w 1996 w wystawie “Kobieta o kobiecie” w Galerii Bielskiej BWA. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, w Galerii BWA w Zielonej Górze, w galerii lokal_30 w Warszawie.

Występowała w spotkaniach performance, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty” w Sokołowsku, Performance Platform w Lublinie. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Moje Archiwum Andrzeja Ciesielskiego i Zachęty Lubelskiej.

Więcej o cyklu: www.artmuseum.pl/pl/cykle/archiwum-performansu

Patroni medialni: Zwierciadło, Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Co Jest Grane24, TVP Kultura, Radio TOK FM

Ewa Zarzycka, Nowe wideo, 2015, kadr z filmu 2