Meeting with Zuzanna Janin around “Majka from the Movie” project, National Museum in Warsaw


SPOTKANIE Z ARTYSTKĄ – ZUZANNĄ JANIN / „U-via czyli w drodze. O wideo instalacji Majka z Filmu”

5 lutego (niedziela), godz. 12.00
spotkanie z Zuzanną Janin na pokazie „Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie” ☞ http://bit.ly/2km36As

✩ ✩ ✩
Projekt wideo Zuzanny Janin „Majka from the Movie” (2009–2012) powstał na bazie kultowego serialu „Szaleństwo Majki Skowron” w reżyserii Stanisława Jędryki, emitowanego przez TVP w latach 70-tych. Projekt Janin to wizja niekończącej się podróży głównej bohaterki. Narracja tego współczesnego serialu zbudowana jest w dużej mierze z fragmentów filmów i materiałów archiwalnych, których początkową cezurą jest 1968 rok.
Artystka przyjmuje za punkt wyjścia serialową historię, która opiera się na pokoleniowym konflikcie pomiędzy ojcem a dorastającą córką, wskutek którego Majka – grana przez Janin nastolatkę – ucieka z domu i spędza lato na Mazurach, gdzie zaprzyjaźnia się z pomagającym jej chłopcem. W scenach nakręconych współcześnie pojawia się druga Majka (2009–2012), w którą wcieliła się córka Janin, Mel Baranowska. Sceny z jej udziałem artystka wmontowała w nagrania archiwalne. Nowa Majka jest odniesieniem do pierwowzoru, jak i rozbudowaną metaforą Janin jako twórczyni filmów. Artystka akcentuje w ten sposób własne przeżycia i uniwersalizuje je, zderzając z pamięcią zbiorową, obrazami historii powszechnej oraz współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi.

✔ zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / zapisy* (od 24 stycznia, Przyjaciele MNW od 17 stycznia) / ok. 60 min

* Zapisy na spotkania na wystawie, warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem oraz na spotkania dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku: poniedziałki–piątki, 8.30–15.00, tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60.

✩ ✩ ✩
Zuzanna Janin (ur. 1961) – rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji, fotografii i działań performatywnych. Studiowała na ASP w Warszawie, stypendystka École Cantonale d’Art du Valais, Sierre. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tematyką miejsca, pamięci i czasu oraz problemem wykluczenia i nieobecności. Głównym motywem jej prac jest konceptualne podejście do wizualizacji procesów, zmian, porównań, ciągłości, tego co „pomiędzy”.

✩ ✩ ✩
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących pokazowi „Bezcenne. Nabytki MNW” ☞ http://bit.ly/2eFQQE1

kinomuzeum_majka_from_the_movie_700px