Zuzanna Janin listed as one of 50 brave women of 2018 by Wysokie Obcasy Magazine


ZUZANNA JANIN

Za szczerą i trudną opowieść o przemocy w domu

„Milczenie jest złomem, nie złotem” – powtarza. Sama nie chce już dłużej ukrywać ­prawdy o tym, co działo się przez wiele lat w jej małżeństwie. Zachęca też inne kobiety, by ­głośno mówiły o przemocy w związkach.

Jeszcze niedawno swoje najtrudniejsze emocje Zuzanna Janin przekuwała w sztukę, poprzez działania artystyczne „opowiadała” o relacji z kimś, kto zadaje ból, poniża i ­niszczy. O tym jest m.in. tryptyk „Selfie. Śpiąca Niebieska. Czarna jak ja. Czerwona ze wstydu” czy instalacja wideo „Rooms/Pokoje”.

Kobietom z podobną historią radzi, by nie nazywały siebie „ofiarami”, bo to piętnuje i odbiera siłę. Janin podpowiada nowe słowo: surwiwalki, czyli te, które przetrwały, zwyciężyły. Po bardzo szczerym wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” (10 listopada 2018 r.) artystka otrzymała wiele maili i telefonów z podziękowaniami i słowami wsparcia. Odzywały się kobiety, które mają już za sobą traumatyczne przeżycia i wyszły z przemocowych relacji, ale też takie, które nadal w nich tkwią (bo rodzina, dzieci, zobowiązania, bo strach). – Wszystkie nas łączy coś intymnego, rozgrywającego się w czterech ścianach – mówi artystka. Chce pomóc potrzebującym – zainicjowała powstanie stowarzyszenia Surwiwalki, grupy, która ma wspierać osoby doświadczające przemocy domowej.

Zuzanna Janin pochodzi z rodziny silnych i nieustępliwych kobiet. Jej matka Maria Anto była cenioną w latach 70. surrealistką, a babka Nelly Egiersdorff – jedną z pierwszych studentek Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prababka Natalia Rosińska założyła w Warszawie prywatną pensję dla panien działającą do 1920 r. Tak jak jej przodkinie Janin jest „siłaczką” walczącą o prawa kobiet. Przyznaje, że są w niej sprzeczności: z jednej strony cienka skóra i wrażliwość, z drugiej – siła i instynkt, które sprawiają, że wszystkie straty przerabia na zyski.

multimedia.wyborcza.pl/50smialych2018

upload-4e88a823-c345-4f61-a40d-4be41d131b98