Performansy, filmy, nagrania dźwiękowe jako elementy instalacji zbudowanej w centrum monumentalnej klatki schodowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie składać się będą na najnowszą wystawę, na którą zaprosimy Was już w maju.
„Republika cyników – plac Defilad” 10.05–8.06.2025
„Republika cyników – plac Defilad” to kontynuacja współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program performatywny i kinowy.
Wystawa prezentuje niematerialne prace artystyczne (performansy, protokoły, filmy, nagrania dźwiękowe) ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz z Kolekcji Kontakt w Wiedniu. „Republika cyników – plac Defilad” przedstawia inne ujęcie historyczne praktyki performatywnej. Wystawa wychodzi od hipotezy, że performans – a przynajmniej postawa performatywna – zaistniał już w starożytności, na co szczególny wpływ miała konkretna szkoła filozoficzna: cynizm.
Prace będą prezentowane na EKSPOZYCJI WERTYKALNEJ zlokalizowanej w centrum monumentalnej klatki schodowej oraz w ramach WIDEOKLUBU, PROGRAMU PERFORMATYWNEGO I PROGRAMU KINOWEGO. Każdy z tych elementów stanowi integralną część „Republiki cyników, a układają się one zgodnie z partyturą Pierre’a Bal-Blanca.
Trwająca pięć tygodni wystawa została podzielona na pięć tematów nawiązujących do filozofii cyników, do których nawiązywać będzie program performatywny oraz któremu podporządkowany jest wybór prac filmowych prezentowanych na wystawie:
1. PONIŻENIE: KRYTYCZNA ALTERNATYWA DLA RYWALIZACJI
2. BEZWSTYD: ANTYCYPACJA STANU NATURY
3. UBÓSTWO: AUTARKIA, ETYKA ZWIERZĘCOŚCI
4. CIĘŻKA PRÓBA: PRACA WOLNA OD NEGATYWNYCH, STYGMATYZUJĄCYCH CECH
5. ZAMĘT: EKSPERYMENTALNA METODA NA TERAŹNIEJSZOŚĆ
Na wystawę składają się prace prezentowane na monumentalnej instalacji w klatce schodowej Muzeum, a w weekendy prace zostaną ożywione przez artystów i artystki i performerów i performerki według tematu przewodniego danego tygodnia.
Więcej o programie performatywnym
https://artmuseum.pl/program-performatywny