Burger
Close
Wystawa Diany Lelonek w Luzernie!

Właśnie odbyło się otwarcie wystawy Art for Glaciers / Sztuka dla Lodowców w Luzernie, w której współpracują: Diana Lelonek i Denim Szram. Na wystawie możemy podziwiać dwa projekty Diany Lelonek.

Lodowce znikają, a wraz z nimi naturalny i kulturowy krajobraz Szwajcarii. Wystawa Watch the Glacier Dissipate  z 2024 r. odpowiada na obawy związane z tą zmianą. Wykorzystuje siłę sztuki do zmiany nazwy i uwidocznienia jej. Od Genewy po Gryzonię i od Valais po Zurych wydarzenie wspierają liczne muzea i instytucje kulturalne. Gdy lód topnieje, a horyzonty się rozpływają, artyści tworzą swoje dzieła nawet w samym sercu lodowców.

Od 16 maja do 8 września 2024 r. w Glacier Garden zaprezentowane zostaną dwie instalacje artystyczne w ramach tego ogólnego projektu:

Melting Gallery / Topniejąca Galeria to wiągająca instalacja dźwiękowa autorstwa polskiej artystki Diany Lelonek i niemieckiego artysty dźwiękowego i medialnego Demina Szrama. Pawilon z piaskowca ogrodu lodowcowego zmienia się w indywidualnie doświadczane miejsce refleksji dla zwiedzających i umożliwia akustyczną wycieczkę do trzech topniejących lodowców w Alpach Szwajcarskich. Dźwięki niczym odliczanie nawiązują do nieodwracalnych i nieustannych procesów i stanowią requiem dla zanikających lodowców.

Solarstalgia to połączenie dwóch słów „słoneczny” i „solastalgia”, przy czym to drugie opisuje ból emocjonalny, którego ludzie muszą bezpośrednio doświadczyć, gdy zniszczona zostaje ich własna przestrzeń życiowa. Inspirację artystyczną do tego projektu Diana Lelonek zaczerpnęła z ogromnych plandek z tkaniny, które zakrywają język lodowca Rodanu i starają się chronić go przed ociepleniem. To jednak złudzenie: topnienia lodowców nie da się zatrzymać plandekami materiałowymi. Co gorsza, tylko bardziej obciążają środowisko, zanieczyszczają lodowiec, a tym samym wodę w górnym biegu Rodanu.

Używając dwóch technik fotograficznych: soligrafii i cyjanotypii, artystka dosłownie uchwyciła ruch słońca i jego promieniowanie na plandekach z tkaniny pochodzącej z recyklingu, tworząc w ten sposób imponującą instalację.