Burger
Close
Anna Panek at The Salon of the Academy, Academy of Fine Arts in Warsaw

Chirurgiczna robota
Artyści: Marcin Chomicki, Maciej Duchowski, Małgorzata Gurowska, Arkadiusz Karapuda, Rafał Kowalski, Katarzyna Krakowiak, Anna Panek
Kurator: Paweł Brylski

Wernisaż: 04.03 g.18.00
Wystawa czynna: 05.03 – 8.04.2022 g.12 -19
Galeria Salon Akademii
Krakowskie Przedmieście 5
[wejście od ul. Traugutta] Warszawa

Patronat medialny: Artinfo.pl. Notes na 6 tygodni


Uczenie to chirurgiczna robota, która wymaga ostrożności i wprawy. Co przekażemy kolejnemu pokoleniu artystek i artystów poza umiejętnościami fachowymi: od warsztatu po poruszanie się w polu sztuki?

Uczenie jest zawsze pracą na żywej tkance. Dydaktyka jest jak skalpel w ręku chirurga. Może pomóc, ale i zaszkodzić. Inspiracją do tytułu był wiersz Skalpel Emily Dickinson. Chirurg musi być ostrożny, jak wskazuje poetka, bo pod jego cienkim ostrzem rusza się winowajca – życie.

Wystawa „Chirurgiczna robota” przygląda się wzajemnemu sprzężeniu praktyk artystycznych i wychowawczych, gdy sztuka uwiarygadnia dydaktykę, a dydaktyka sztukę. Pokaz dokonuje przeglądu najnowszych realizacji siedmiorga pedagożek i pedagogów, których łączy nie tylko doświadczenie pokoleniowe, ale też konsekwentne stosowanie narzędzi syntezy w podejściu do rzeczywistości i użycie abstrakcji (abstrahowania) jako procesu, a nie formalnego efektu. Angażują się empatycznie i doświadczają niepokojów współczesności, a ich sztuka jest chirurgicznie precyzyjna.