Burger
Close
Hansel Sato

Last Model Standing

18.04–15.05.2009

W lokalu_30 Hansel Sato prezentuje serię wielkoformatowych rysunków na papierze oraz komiks stworzony w konwencji łączącej japońską mangę z latynoamerykańską foto – story. „Last Model Standing” to tragikomiczna historia miłosna z postkolonializmem w tle.

Równolegle odbywa się też wystawa artysty w AFK. Projekt „Złe wychowanie” został po raz pierwszy pokazany rok temu w Wiedniu. Punktem wyjścia dla Hansela Sato stały się nurtujące go pytania: Jaka jest rola obrazu w kreowaniu stereotypów dotyczących innych kultur? Jak można zdefiniować nowy rasizm? Co stało się ze starym? Skąd się bierze tendencja do ukulturalniania polityki? Wystawa jest prezentacją zbioru odpowiednio zmodyfikowanych przez artystę współczesnych i historycznych obrazów znalezionych w Internecie, które wpłynęły na powstanie lub wzmocniły klisze myślenia rasistowskiego.

HANSEL SATO ur. w Trujillo, Peru, w 1998 roku dzięki stypendium artystycznemu UNESCO-Aschenberg przyjechał do Wiednia, gdzie do tej pory mieszka i pracuje. Studiował malarstwo i grafikę w ASP w Wiedniu, jest wykładowcą na Uniwersytecie Katolickim w Limie. Brał udział w szeregu międzynarodowych biennale, jest zdobywcą szeregu nagród artystycznych. Od 2006 kurator wystaw zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak i w Austrii. Prace teoretyczne: Trans-kulturalność i społeczeństwo, Migracja w Europie i konstrukcja subiektu post-migracyjnego. Prace artystyczne: malarstwo, komiksy i rysunki polityczne, które się zajmują post-kolonializmem, pamięcią historyczną i feminizmem.