Burger
Close
Liliana Zeic: wystawa „Zaraz po Walentynkach” w Galerii Arsenał w Białymstoku

fb: Wernisaż wystawy / Zaraz po Walentynkach
16.02.2024 (piątek), godz. 18:00
Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
W programie: bankiet przygotowany przez Dominikę Święcicką, performans Querelle i karaoke
wstęp wolny

Zaraz po Walentynkach
16.02 – 28.04.2024

Osoby artystyczne: Agnė Jokšė, Isadora Neves Marques, Maryna Sakowska, Liliana Zeic
Osoby kuratorskie:Tomek Pawłowski-Jarmołajew i Katarzyna Różniak-Szabelska

W murach średniowiecznego zamku zaraz po Walentynkach wspólnie snujemy queerowe opowieści. Zaproszone do udziału w wystawie osoby artystyczne nie celebrują konceptu normatywnej miłości romantycznej. Opowiadają za to mroczne historie o twierdzy heteromatriksu i przemocy – czającej się także w niepozbawionych miłości relacjach. Krytycznie i z empatią obserwują własne rodziny pochodzenia i konfrontują się z duchami rodzinnych traum.
Wzmocnione tymi doświadczeniami odkrywają alternatywne modele relacyjności. Takie, jakie nie mieszczą się w dzisiejszych porządkach prawnych i społecznych. W trzech komnatach Arsenału zawiązują się relacje przekraczające heteronormatywny model łączenia się w pary i reprodukcji. Do niektórych wspólnot zapraszane są też rośliny, szczególnie te niepożądane w ludzkich uprawach.
Na gruzach odchodzącego w przeszłość binarnego porządku wykluczane osoby przepowiadają queerowe przyszłości. Inspirują się zarówno własnymi historiami, jak i tekstami teoretycznymi, rozwojem technologii reprodukcyjnych, literaturą klasy B czy powieściami science fiction. I zapraszają publiczność do udziału w tym rytuale.