Galeria Niewielka (Maciej Kurak & Max Skorwider) przedstawia:
Magdalena Abakanowicz NIEROZPOZNANA
Kuratorzy Galerii Niewielkiej z Poznania mają zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na wystawę Magdalena Abakanowicz NIEROZPOZNANA. Jest to unikatowa prezentacja jednej z 112 figur, stojących od 2002 na poznańskiej Cytadeli. Wystawa odbędzie się w lokalu_30_warszawa_london, pierwszej polskiej galerii działającej w Wielkiej Brytanii.
112 bezgłowych, żeliwnych rzeźb Magdaleny Abakanowicz, wybitnej polskiej artystki o międzynarodowej sławie, stanęło na terenie Cytadeli, wielkim parku na wzgórzu usytuowanym niemal w centrum Poznania, założonym w miejscu pruskiej twierdzy zniszczonej w czasie II wojny światowej. Jest to pierwsze monumentalne dzieło plenerowe Magdaleny Abakanowicz, które zrealizowane zostało w Polsce. Grupa, nazwana przez artystkę „NIEROZPOZNANI”, to tłum ponad dwumetrowych, tajemniczych wędrowców podążających przed siebie, wyrażających emocje współczesności.
Wydrążeni, pozbawieni ciała mówią o fenomenie życia, poruszają problemy godności, odwagi, przetrwania, opisują dramatyczną obecność człowieka we wszechwładnej przestrzeni politycznej i technicznej obecnego świata. Są tłumem z mitu, wyłaniają się z otaczającej ich natury, z kępy drzew, ziemi, obłoków. Każdy z nich kryje w środku odmienny ślad „kręgosłupa”, zmierza w innym kierunku.
O „NIEROZPOZNALNYCH” Magdalena Abakanowicz mówi: „To moja najważniejsza realizacja. Jest dla mnie znakiem wciąż trwającej obawy, konfrontacją z ilością i z sobą samym”, a Danuta Wróblewska, krytyk sztuki w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” stwierdziła: „Ta praca jest próbą odpowiedzi artystki na pytanie: Jaki jest człowiek w stanie czystym? Ale także: Skąd idziemy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak i ku czemu zmieniamy historię? Jaki instynkt jest w człowieku naczelny?”
Magdalena Abakanowicz jest prekursorką form przestrzennych w tkaninie, autorką słynnych „abakanów”, znakomitą rzeźbiarką. Wystawia w najważniejszych muzeach i galeriach świata. Prace artystki znajdują się w ponad 120 prestiżowych zbiorach i kolekcjach współczesnej sztuki. Jej plenerowe rzeźby znajdują się w kilku miejscach globu, na różnych kontynentach, m.in. niedaleko Florencji („KATARSIS” – 33 figury z brązu, 1985), w Jerozolimie („NEGEV” – 7 kamiennych kręgów), Seulu („PRZESTRZEŃ SMOKA” – 10 metaforycznych głów zwierzęcych, 1988), Duisburgu („PRZESTRZEŃ DZIEWIĘCIU FIGUR”, 1990), Hiroszimie („ZASTYGŁE” – 40 figur z brązu, 1993), Woodside („RĘKODRZEWA” – 5 rzeźb z brązu, 1993), Dallas („TŁUM Z BRĄZU” – 36 figur, 1995), Wilnie („PRZESTRZEŃ NIEZNANEGO ROZWOJU” – 22 formy z betonu, 1997-98), Kansas City („30 STOJĄCYCH FIGUR Z BRĄZU”, 1999), Waszyngtonie („PUELLAE” – 30 figur z brązu, 1999), Milwaukee („PTAKI – WIADOMOŚCI DOBREGO I ZŁEGO” – 6 rzeźb z aluminium, 2001), Hamilton („PRZESTRZEŃ KAMIENIA” – 22 głazy granitowe, 2002).