Burger
Close
Monika Weiss | Artist talk. 14th April 2022

Zapraszamy na spotkanie z artystką — Monika Weiss, autorką instalacji dźwiękowej „Metamorphosis | Nirbhaya”, prezentowanej na wystawie „Take My Eyes”.

14 kwietnia 2022, godz. 17:00
lokal_30
ul. Wilcza 29A/12, 00-544 Warszawa

Cykl ambisonicznych kompozycji dźwiękowych składający się z pięciu części. Polsko-amerykańska artystka skomponowała pierwsze cztery części opierając się na nagraniach swoich improwizacji na fortepianie, które następnie przetworzyła w elektronicznie dyrygowane warstwy dźwięku. Piąta część składa się z nagranych akustycznie ośmiu głosów, którymi artystka manipuluje mikrotonalnie. Cykl jest inspirowany historią Dafne, nimfy która uciekła przed gwałtem przemieniając się w drzewo.

Wiosną 2022 instalacja dźwiekowa „Metamorphosis | Nirbhaya” stanie się częścią kolekcji stałej w Parku Rzeźby w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Obok stacji dźwiękowej, w Parku Rzeźby powstanie także druga praca artystki dedykowana ofiarom przemocy genderowej, monument-antymonument Nirbhaya. Rzeźba przedstawiać będzie podwojony łuk triumfalny, którego formę artystka przemieniła w sarkofag wypełniony wodą. W głębi będzie można dostrzec zdwojoną postać kobiecą w czarnych szatach, wykonującą milczące gesty lamentacji i powoli przemieniającą się w drzewo.

Monika Weiss (ur.1964) artystka wizualna i dźwiękowa, twórczyni wideo, filmów, prac dźwiękowych, rysunków, performansów, rzeźb i projektów publicznych. Z wykształcenia pianistka, Weiss studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje w Nowym Jorku od 2000 roku, prace Moniki Weiss stawiają pytania dotyczące ciała, historii i przemocy ze względu na płeć., wskazują na wielokierunkowość pamięci i dążą do tworzenia nowych solidarności przekraczających granice narodowe. Wbrane wystawy indywidualne: Muzeum Pamięci i Praw Człowieka, Santiago, Chile; CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Frost Museum w Miami i Lehman College Art Gallery, City University of New York.

Podróż Moniki Weiss do Polski sfinansował Instytut Adama Mickiewicza.