Burger
Close
NATALIA LL. SZTUKA JEST JAK MIŁOŚĆ – movie premiere

Uroczysta premiera koprodukowanego przez DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe filmu dokumentalnego NATALIA LL – SZTUKA JEST JAK MIŁOŚĆ w reżyserii Andrzeja Sapiji 17 października godz. 19:00.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie odebrać można w kasach kina DCF. Ilość miejsc jest ograniczona.

Bohaterką filmu jest NATALIA LL – jedna z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych współcześnie polskich artystek sztuki awangardowej, której twórczość sytuowana jest w obrębie światowej sztuki feministycznej. Sławę, i niemal powszechne uznanie, uzyskała w latach 70. „Sztuką konsumpcyjną”.

Tematem filmu jest twórczość Natalii LL – podstawowe założenia, obszary tematyczne tej sztuki, cele artystycznych poszukiwań. Życie i twórczość Natalii LL jest pokazana na szeroko zarysowanym tle artystycznym, kulturalnym, społecznym i politycznym Polski drugiej połowy XX i początkach XXI wieku, a szczególnie Wrocławia. Film o Natalii LL jest także filmem o życiu artystycznym tamtych lat, o sztuce polskiej drugiej połowy XX wieku, o historii polskiej awangardy, z którą artystka była związana i którą współtworzyła.

Natalia szokowała. W latach 60. 70. niemal każda jej praca, każdy jej kolejny cykl, był jakimś otwarciem, wyważeniem drzwi – podkreśla historyczka sztuki. Pokazywała ludzi, którzy się ze sobą się kochają, tworzyła z tego dokumentację fotograficzną. Materią sztuki uczyniła własne ciało. Podstawą filmu jest narracja Artystki – Natalii LL – która mówi o swoim życiu (rodzinie, studiach, małżeństwie z Andrzejem Lachowiczem, ich artystycznym związku) a przede wszystkim o swojej sztuce, o artystycznej drodze. Tematem filmu jest także miłość, szczególny związek artystyczno-ludzki, który stworzyli Natalia i Andrzej Lachowicz.
Nie można mówić o Natalii nie mówiąc o Andrzeju – mówi w filmie Richard Demarco. Andrzej był fundamentem pewnej filozofii ich poszukiwań – stwierdza brat Natalii. Być może, gdyby się nie spotkali, to by nie osiągnęła aż tyle – dodaje najbliższa przyjaciółka Natalii.