Burger
Close

Sierpienie / Angust. Sandra Art Gallery

Galeria Sandra prezentuje wystawę pop-up SIERPIENIE

artystki: Agnieszka Antkowiak, Justyna Dziabaszewska, Cristina Ferreira, Martyna Hadyńska, Natalia Karczewska, Lena Lubińska / Iwetta Tomaszewska, Dominika Olszowy, Taso Pataridze, Maryna Sakowska, Dominika Święcicka, Julia Taszycka, Katarzyna Wojtczak

kuratorki Galerii Sandra: Magdalena Adameczek, Tomek Pawłowski, Ola Polerowicz
współpraca: Oriana Radziuk

“Pocałuj mnie mocno zanim odejdziesz. Sierpienie.
Chcę tylko żebyś wiedziało, że jesteś najlepsze.
Mam to Sierpienie. Sie sie sierpienie. Mam to Sierpienie, ooo.”
Sandra del Grey

Koniec sierpnia dopada mnie pozornie niegroźnie. Przegrzane powietrze, już nie tak gęste jak kilka tygodni temu, pachnie jeszcze słonecznym światłem. Pełne umiarkowanej radości wieczory, choć głodne przygód, karmione są raczej nostalgiczną kaszą. Ognisko, rzeka, ogród, dach. I przestrach, bo zaraz opadną liście. Bo księżyc połknęła mgła.

– Czy widzisz te płonące konary? – Słyszę głos dobiegający zza szafy. Rozglądam się po pokoju, ale tu nie ma przecież żadnych drzew.
– Kto mówi?
Cisza.

I nagle z szafy wylewa się woda. Czarna i gęsta jak smoła. Zalewa cały pokój i podchodzi do sufitu. Próbuję ratować notatki, dokumenty, portfel i cenną biżuterię, ale są już zbyt głęboko, żebym mogła zanurkować. Płynę przez korytarz na klatkę schodową. Na najwyższe piętro. Pukam do sąsiadów, nigdzie śladu ludzi. Tylko dziwnie wściekłe ptaki ulatują w rwanym tempie.

—-

Galeria Sandra – efemeryczna platforma kolaboracji między artystkami i artystkami założona w 2008 roku w Poznaniu przez Dominikę Olszowy. Dotychczasowe działania Sandry to wystawy „Majtki” (Łazarz, 2008), „Będzie laska w Galerii Sandra” (Jeżyce, 2010), Sandra Salon / Prestiż i Styl (Warszawa, 2013), „Horsefuckers moped Club” (CSW Warszawa, 2015) oraz Festiwal Performance Na Patelni (2015). W 2019 roku, wraz z nowym zespołem kuratorskim, Sandra zamienia się w nomadyczną agencję, funkcjonującą bez stałej siedziby galerię, która zrzesza i wspiera młode artystki związane z Poznaniem. Powracamy do korzeni projektu, czyli samoorganizacji, empowermentu i niezależnej dziewczyńskiej energii. Tegoroczne odsłony odbyły się do tej pory w Poznaniu w galeriach Łęctwo i Luka (Gra wstępna) oraz Artel ( rezydencja Sundrise), a także w krakowie (wystawa “Handjob” w Galerii Widna) i Zielonej Górze (projekt “Pokój w ruchu” w Fundacji Salony).

wernisaż
piątek, sierpień_30 20:00

finisaż
niedziela, wrzesień_01 17:00

wystawa czynna
w sobotę i niedzielę w godzinach 12-20

lokal_30
ul. Wilcza 29 /12 Warszawa