Punktem wyjścia w wystawie są obrazy Rajmunda Ziemskiego z cyklu „Ptaki” oraz wpatrujące się w odbiorcę niepokojące oczy z cyklu „Pejzaże”, zestawione z pracami współcześnie tworzących artystek i artystów. Zarówno jeden, jak i drugi cykl obrazów daje możliwość bezpośredniego spotkania z ludzko-nieludzkimi hybrydami. Zanurzone w toksycznych substancjach i odpadach oczy wpatrują się w widza. W obrazach tych czuć bliskość do Mortonowskiej „lepkości” i toksyczności krajobrazu antropocenu.
O skażeniu nuklearnym wspominał też wielokrotnie sam Ziemski. Pejzaże jego autorstwa są jak najdalsze od przedstawiania wizji łagodnej, wyidealizowanej przyrody. Wręcz przeciwnie – konfrontują nas z widokiem skażonego, toksycznego krajobrazu, w którym wszystkie istoty – zarówno te ludzkie, jak i nie-ludzkie – uczą się funkcjonować, próbują przetrwać lub wspólnie stają w obliczu wymierania.
“W czasach polikryzysów, w obliczu katastrofy klimatycznej i widma wojny obrazy Rajmunda Ziemskiego są niezwykle aktualne” – mówi kuratorka wystawy, Diana Lelonek.
Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5
20 kwietnia – 26 maja 2024
wernisaż: 19 kwietnia 2024, godz. 18:00
artystki i artyści: Rajmund Ziemski, Matthias Garff, Joanna Rajkowska, Anna Siekierska, Bartek Zalewski, Weronika Zalewska, Zoe (Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska)
kuratorka: Diana Lelonek
współpraca: Joanna Kania, Katarzyna Ziemska
projekt aranżacji i identyfikacja wizualna: Łukasz Izert
inne projekty graficzne: Jacek Portka
koordynacja: Barbara Orłowska
organizatorzy: Fundacja Rajmunda Ziemskiego – Ziemski ART i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie