Burger
Close
Zuzanna Janin’s performance at TR Warsaw

POKOJE. Historia pewnej zdrady – performans Zuzanny Janin
22.05. 2022, godz. 19:00
TR Warszawa
Marszałkowska 8, Warszawa

Performans rozgrywający się w przestrzeni instalacji wideo, dotykający problemu zdrady i przemocy psychicznej w związku. Artystka odwiedziła pokoje hotelowe w Paryżu, Berlinie i Białymstoku, skrywające tajemnicę zdrady. W każdym z nich spędziła jedną noc. Okrucieństwo i ból zdrady zapisane są w leniwym tempie zarejestrowanych na wideo scen, w pozornie spokojnych emocjach i przyćmionym świetle obrazów hotelowych pokoi, w których pojawia się samotna kobieta spędzająca w białej pościeli ciężką, długą, nieprzespaną noc. Tekst wypowiadany w trakcie performansu ma charakter listu bohaterki, Pani B., będącej zarazem jego protagonistką, adresatką i autorką. Pokrętność przemocy, niewidoczność rozpaczy, nieoczywistość samotności składają się na emocje, jakie odczuwa osoba będąca w związku z oprawcą. Artystka tworzy na żywo multimedialny kolaż, wprowadzając w obraz bezpiecznych hotelowych wnętrz poczucie niewygody i zagrożenia, a jednocześnie tragicznego humoru.

„Tak to bardzo dziwne, co zrobiła Pani B, ale Pani B. miała wybór: zabić siebie, albo zabić w sobie tę miłość, dlatego pojechała do rozpaczy, do bólu, do straty”. [fragment tekstu performansu]

Zuzanna Janin (ur. 1961) zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem, wideo, fotografią, akcjami i działaniami performatywnymi. Należy do grona najważniejszych przedstawicielek sztuki polskiej po 1989 roku. Brała udział m.in. w Biennale w Istambule (1992), Biennale w Sydney (1993) Sonsbeek’93 (1993), Biennale w Liverpool (1998), FOKUS Łódź Biennale (2010), a także w 54 Biennale Sztuki w Wenecji w prezentacji Rumunii (2011), Alternativa 6, Gdańsk (2016), Open City Lublin (2017).

Współorganizatorką wydarzenia jest Fundacja Lokal Sztuki / lokal_30

Performans jest częścią wystawy Take My Eyes
Take My Eyes to wystawa dotycząca problemu przemocy ze względu na płeć, która odbyła się w Galerii lokal_30 w Warszawie w 2022 roku.

więcej informacji: TR Warszawa