Burger
Close
Jan Możdżyński: wystawa „Dom dla zmyślonych przyjaciół Jaśka”
Jan Możdżyński
Dom dla zmyślonych przyjaciół Jaśka
9 – 16 grudnia 2023
Otwarcie:
Sobota, 9 grudnia
18-21
Pracownia Jana Możdżyńskiego
Marszałkowska 43/1, Warszawa
Dom dla zmyślonych przyjaciół Jaśka
W malarstwie Jana Możdżyńskiego ciągle pojawiają się jakieś figurki. Występują w nim mniej lub bardziej wymyślne narzędzia, pomniki, stworzenia oraz postacie. Ich fantazyjna, uproszczona forma oraz sytuacje, w których się znajdują mogą kojarzyć się z nieskrępowaną ograniczeniami wyobraźnią twórcy.
Tymczasem Możdżyński jest fanatykiem konkretnych przedmiotów. Czule określa je swoimi przyjaciółmi, w jakimś stopniu zakładając możliwość obustronnego kontaktu emocjonalnego. Figura szachowego gońca, gitara i kowbojski kapelusz, worek bokserski, talerze do sztangi czy w końcu potężne armie z gry bitewnej Warhammer – oto prawdziwi bohaterowie najnowszej wystawy artysty. Ich przedstawienia odnajdziemy w zaprezentowanych na wystawie obrazach, jednak tym razem proporcje się odwracają – część ze zgromadzonych w pracowni płócien Możdżyński ostentacyjnie odwraca tyłem do widzów.
Może się wydawać, że przedmiotów w pracowni Możdżyńskiego jest zbyt wiele, aby mogły być przydatne w jego praktyce artystycznej. To samo dotyczy znajdujących się w niej pomieszczeń – po co malarzowi warsztat ceramiczny, siłownia, sala do gier? Ten aranżacyjny naddatek przestanie być naddatkiem, kiedy uświadomimy sobie że dla Jana Możdżyńskiego pracownia nie jest wyłącznie neutralnym miejscem do produkcji sztuki. W pewnym sensie ta przestrzeń wpisuje się w dziewiętnastowieczną koncepcję pracowni, jako wizualnego odzwierciedlenia osobowości twórcy.
I chociaż nie zamierzam uprawiać taniego psychologizowania, to przemieszczając się po kolejnych pomieszczeniach pracowni Janka czuję, że dowiaduję się o jego obrazach więcej. Lubię takie sytuacje, bo pokazują że sztuka może być tworzona na poważnie.
Janek Owczarek
Wystawa odbywa się w ramach „Artystyczne, społeczne, stołeczne. Warszawskie pracownie artystyczne jako mikroinstytucje”, wydarzenia organizowanego przezWarszawskie Obserwatorium Kultury: