Burger
Close
Karolina Breguła: instalacja upamiętniająca 20-lecia kampanii „Niech nas zobaczą”

Karolina Breguła we współpracy ze Stowarzyszenie Lambda Szczecin zainstalowała w centrum Szczecina fotografie rodzin LGBTQ+. W 2003 roku Breguła wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii zrealizowała głośną wystawę „Niech nas zobaczą”, składającą się z portretów par jednopłciowych trzymających się za ręce. Część zdjęć znalazła się wówczas też na billboardach.

„Dzisiaj, dwadzieścia lat po »Niech nas zobaczą«, ciągle trwa walka o równouprawnienie osób LGBT+. Przypominamy, że debata dotycząca związków partnerskich i prawa do zawierania małżeństw par jednopłciowych wymaga uzupełnienia o refleksję na temat adopcji dzieci przez te pary” – czytamy w opisie wystawy, którą można oglądać w rejonie pl. Adamowicza.

Czy na zdjęciach widzimy prawdziwe pary jednopłciowe i ich dzieci? Nie. Jak zapewnia artystka, są to obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję. Decyzja o niepokazywaniu prawdziwych rodzin LGBT+ powodowana jest względami bezpieczeństwa. Projekt jest częścią wystawy „Kino Wolność”, która będzie mieć swoją premierę jeszcze w grudniu w Warszawie.