Burger
Close
Oprowadzanie: Magda Moskwa | Sukienki, których nie nosiłam

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Sukienki, których nie nosiłam”, prowadzone przez Adriannę Filipiak.

Sobota, 20 maja 2023
godz. 17:00
lokal_30, Wilcza 29A/12

Magda Moskwa
Sukienki, których nie nosiłam
21.04. – 1.06.2023

_______________________________________
Sukienki, których nie nosiłam, to druga wystawa Magdy Moskwy w lokalu_30. Jest to jednocześnie pierwsza pełna ekspozycja jej twórczości związanej z jej działalnością tekstylną, związaną z projektowaniem druku na tkaninie i szyciem ubiorów. Ten istotny, choć zdecydowanie rzadziej eksponowany element twórczości artystki jest równoważny z jej malarstwem i rzeźbą. Moskwa obroniła w 1996 dyplom w PWSSP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w Katedrze Druku na Tkaninie. Można powiedzieć, że duch łódzkich projektantek mody i tkaniny towarzyszył jej działaniom, choć ich nie determinował.

Projekty ubrań, w tym sukienek, zawsze chodziły mi po głowie i można je traktować jako zapis moich (znacznie bardziej niż w malarstwie) kobiecych, zmieniających się na przestrzeni wielu lat emocji. Może i nie nosiłam, ale sukienka zawsze była obecna w mojej twórczości (może w zastępstwie tych realnych), opowiada artystka. Sukienka dyscyplinuje, pozbawia swobody ruchu. Wciska ciało w kontur kanonu piękna i poddaje ocenie spojrzenia (male gaze). Odrzucenie jej, to odrzucenie sztywnych i ograniczających ram patriarchalnie zdefiniowanej kobiecości.

_______________________________________
Magda Moskwa studiowała w PWSSP w Łodzi. Dyplom w 1996 r. obroniła w Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz projektowaniem ubrań unikatowych. Laureatka Gwarancji Kultury 2015 w kategorii Sztuki Wizualne, w roku 2020 została wyróżniona Nagrodą im. Jana Cybisa. Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Łodzi, „Znaki czasu”, Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki w Szczecinie, oraz w kolekcjach prywatnych

Adrianna Filipiak (Kaczmarek), doktorantka na Wydziale Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Specjalistka w zakresie nowoczesnej grafiki polskiej, przygotowuje rozprawę poświęconą autoportretom graficznym. Publikowała m.in. w „IMPACT Printmaking Journal”, „Quart”, „Czas Kultury”.