Burger
Close
Pokaz filmu Karoliny Breguły „12.31 kilometra” w Muzeum Woli

Projekcja filmu w ramach festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE 15: Zimno już było”
czwartek, 14.12, 18:00 – 20:00
Muzeum Woli, sala edukacyjna
wydarzenie jest biletowane

W ramach 15 edycji Warszawy w Budowie i wystawy „Zimno już było”, prezentowany jest najnowszy film Karoliny Breguły zatytułowany 12.41 kilometra. Powstał on specjalnie na potrzeby wystawy. Kryzys klimatyczny i związany z nim wzrost temperatury, co raz większe znaczenie w obszarze życia społecznego, organizacji pracy. Jedną z grup, która bezpośrednio odczuwa skutki wzrostów temperatury są listonoszki i listonosze. Postępujące zmiany w klimacie powodują, że podejmowane są dyskusje i debaty dotyczące odpowiednich zmian w prawie pracy, które uwzględniałyby skutki kryzysu klimatycznego.
Film Karoliny Breguły, 12.41 kilometra, bezpośrednio odnosi się do empirycznego doświadczenia pracy podczas fal upałów w ostatnim czasie. Śledzimy dzień pracy szczecińskiej listonoszki Anny Nowak. To niemal reporterski dziennik dokumentujący narastające zmęczenie, a jednocześnie pokazuje jak na poziomie jednostki – indywidualnym reagujemy na to odczuwamy.
Bohaterką filmu jest Anna Nowak, listonoszka, z którą pokonujemy tytułowe 12.41 kilometra pieszo, w najgorętszym okresie między lipcem, a sierpniem 2023 roku, kiedy padły rekordowe upały.
Scenariusz filmu powstał we współpracy z Anną Nowak i Lechem Tylkowskim i odnosił się do ich doświadczenia zawodowego.
Po pokazie zapraszamy na spotkanie i rozmowę z twórczynią Karoliną Bregułą, oraz bohaterką filmu Anną Nowak.
Karolina Breguła (ur. 1979) artystka wizualna, absolwentka PWSTviT w Łodzi. Tworzy filmy, fotografie, instalacje i zdarzenia. Tworzy opowieści o sztuce i architekturze, ujawniając stojące za nimi napięcia społeczne. Wiele ze swoich prac współtworzy z ich bohaterami i uczestnikami. Jej prace pokazywane były między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Jewish Museum w Nowym Jorku i w MOCA Taipei oraz na międzynarodowych imprezach jak Biennale Sztuki w Wenecji czy Biennale w Singapurze. Jest laureatką drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013, trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007 czy Złotego Pazura Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Tokyo Photographic Art Museum, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Współczesnego Wrocław i Fundacji Sztuki Polskiej ING. Pracuje w Polsce i Tajwanie. Jest wykładowczynią Akademii Sztuki w Szczecinie, współpracuje z lokalem_30, od ubiegłego miesiąca wspólnie z Weroniką Fibich współprowadzi w Szczecinie Lokatorne – miejsce działań antydyscyplinarnych.