Burger
Close
Śniadanie z artystkami Karoliną Bregułą i Lilianą Zeic
Rozmowa śniadaniowa przy wystawach „Kino wolność” Karoliny Breguły i „Włóżmy w ziemię wilgotne ziarenko lnu” Liliany Zeic
niedziela 17.12.2023, 12:00 – 14:00
lokal_30
ul. Wilcza 29a/12, Warszawa
Punktem wyjścia dla Karoliny jest instalacja świetlna artystki napędzana siłą mięśni: neon podświetlany generatorami prądu na korbkę, generujący światło przez 5 pracujących jednocześnie osób, zrealizowany we współpracy z polsko-białorusko-ukraińską Grupą Filmową Kino Svoboda. Obok pomniejszonej wersji neonu Kino Свобода można zobaczyć również zdjęcia Karoliny Breguły, będące przypomnieniem społeczno-artystycznego działania „Niech nas zobaczą”, zrealizowanego wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii. Projekt, w którym zgodziło się wziąć udział 30 homoseksualnych par zaistniał w przestrzeni publicznej w 2003 roku.
Wystawa Liliany jest opowieścią o rozwijaniu wyobraźni i wrażliwości wobec zmian warunków życia na Ziemi. To najnowszy projekty Liliany Zeic, której twórczość czerpie z perspektywy feministyczno-queerowej. Wykonane w technice intarsji reprezentujące zainteresowania Zeic roślinami synantropijnymi łączą się z narracjami skupionymi na nieheteronormatywnych podmiotowościach, a więc również z własnym doświadczeniem artystki. Jak pisze Joanna Sokołowska, autorka tekstu towarzyszącego, to wystawa „o kiełkowaniu wspólnoty queerowych osób i roślin”.
Gospodynie śniadania: Romuald Demidenko i Agnieszka Rayzacher